ilçe merkeziilçe merkezi · Kastamonu / Kastamonu merkez
Kastamonu Merkez İlçe
Kastamonu Merkez, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Kastamonu ilinin idari, ticari ve kültürel kalbidir. Yaklaşık 151.500 nüfusu ile ilin en kalabalık ve en gelişmiş ilçesidir . Tarihi M.Ö. 18. yüzyıla kadar uzanan bu kadim şehir, Hititler, Frigyalılar, Kimmerler, Lidyalılar, Persler, Pontuslular, Romalılar ve Bizanslılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır . Geleneksel Türk evleri, tarihi kalesi, camileri ve milli mücadeledeki önemiyle Kastamonu, zengin bir kültürel mirasa sahiptir.
Nokta bilgisi
- Nokta tipi
- ilçe merkezi
- Şehir
- Kastamonu
- İlçe
- Kastamonu merkez
- Bölge
- Kastamonu
- Kod
- RA37-KASTAMONUMERKEZ
- Koordinat
- 41.33327, 33.81795
- Geometri
- AREA
- 7/24 hizmet
- Evet
Lokasyon hakkında
Kastamonu Merkez İlçe – Detaylı Rehber
Nerede?
Kastamonu Merkez, ilin orta kesiminde, Karadeniz Bölgesi’nin iç batı bölümünde konumlanmıştır. İlçe, kuzeyde Devrekani, güneyde Tosya ve Daday, doğuda Taşköprü, batıda Araç ilçeleri ile çevrilidir. Rakımı yaklaşık 760 metre olan şehir, Gökırmak Nehri’nin bir kolu olan Karaçomak Deresi vadisi boyunca kurulmuştur.
Posta kodu: 37000
Alan kodu: 0366
Plaka kodu: 37
Ulaşım
Kastamonu Merkez’e ulaşım çeşitli seçeneklerle mümkündür:
Havayolu: Kastamonu Havalimanı (KFS), şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Ankara ve İstanbul’dan düzenli iç hat uçuşları bulunmaktadır.
Karayolu: Kastamonu, Türkiye’nin birçok iline karayolu ile bağlanmaktadır. Ankara’ya yaklaşık 210 km, İstanbul’a ise yaklaşık 410 km uzaklıktadır.
Otobüs: İlçeye şehirlerarası otobüs seferleri ve çevre ilçelerden minibüs seferleri düzenlenmektedir.
Nüfus
Kastamonu il genelinin nüfusu 2024 yılı itibarıyla yaklaşık 358.000 kişidir. Merkez ilçe, il nüfusunun neredeyse yarısını barındırmaktadır. Kastamonu Belediyesi, CHP’li Başkan Hasan Baltacı tarafından yönetilmektedir . İlçede 19 mahalle, 2 belde ve 178 köy bulunmaktadır .
Tarihi
Kastamonu’nun tarihi, M.Ö. 18. yüzyılda bölgede yaşayan Gaslar (Gaşka Türkleri) ile başlar . Sırasıyla Hitit, Frig, Kimmer, Lidya, Pers, Pontus, Roma ve Bizans egemenliklerinde kalan şehir, 1071 Malazgirt Zaferi’nden sonra Türklerin eline geçmiştir.
Kastamonu Kalesi: Bizans İmparatorluğu döneminde inşa edilen kale, şehrin tarihi çekirdeğini oluşturur . Görkemli yapısıyla ziyaretçilerini ağırlamaya devam eder.
Kurtuluş Savaşı’ndaki Rolü: Kastamonu, milli mücadele sırasında lojistik destek açısından en güvenilir bölgelerden biri olmuştur. İnebolu Limanı’ndan Ankara’ya erzak ve cephane sevkiyatında büyük yararlılıklar göstermiştir . Ayrıca, Kurtuluş Savaşı’nda en fazla şehit veren üçüncü il olan Kastamonu’nun Araç ilçesi, nüfus bazında en çok şehit veren ilçe olarak tarihe geçmiştir .
Kastamonu Merkez’de Gezilecek Yerler
🏛️ Tarihi ve Kültürel Mekanlar
Kastamonu Kalesi: Şehrin simge yapısıdır. Tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan kale, şehre hakim bir noktada yer alır .
Nasrullah Camii: Şehrin en önemli camilerinden biridir.
Kastamonu Arkeoloji Müzesi: Bölgenin arkeolojik eserlerini sergileyen önemli bir müzedir .
Liva Paşa Etnografya Müzesi: Kastamonu’nun kültürel mirasını yansıtan etnografik eserleri barındırır .
İsmail Bey Külliyesi: Candaroğulları döneminden kalma tarihi bir külliye .
Kastamonu Saat Kulesi: Şehrin simge yapıları arasında yer alır .
Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi: Kültürel etkinliklere ev sahipliği yapar .
🌿 Doğal Güzellikler
Ilgaz Dağı Milli Parkı: Kastamonu’nun güneyinde yer alan bu milli park, kış aylarında kayak, yaz aylarında ise doğa yürüyüşleri için popüler bir destinasyondur .
Şehit Şerife Bacı Tabiat Parkı: Doğa ile iç içe piknik yapılabilecek bir alandır .
Ekonomi
Kastamonu Merkez, ilin sanayi ve tarım bakımından en gelişmiş ilçesidir . Ekonomide tarım, hayvancılık ve ormancılığın yanı sıra, son yıllarda gelişen sanayi tesisleri de önemli bir yer tutar. Kastamonu, özellikle orman ürünleri, mobilya ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelere ev sahipliği yapmaktadır.
Yeme-İçme
Kastamonu mutfağı, yöresel lezzetleriyle ünlüdür. Öne çıkan lezzetler arasında:
Etli Ekmek (Pide): Kastamonu’nun meşhur hamur işlerindendir.
Çekme Helva: Geleneksel tatlıları arasında yer alır.
Mahlepli Çörek: Yöresel hamur işi lezzetlerdendir.
Pastırma ve Sucuk: Kastamonu’nun meşhur et ürünlerindendir.
Taşköprü Sarımsağı: Yakın ilçe olan Taşköprü’de yetişen meşhur sarımsak, Kastamonu mutfağında sıklıkla kullanılır.
Konaklama
Kastamonu Merkez’de her bütçeye uygun konaklama seçeneği mevcuttur. Şehir merkezinde birçok otel, butik otel ve pansiyon hizmet vermektedir. Tarihi dokuyu yansıtan konaklama tesisleri de tercih edilebilir.
Avantajları ve Dezavantajları
Avantajları:
Zengin tarihi ve kültürel miras
Kastamonu Havalimanı ile ulaşım kolaylığı
Ilgaz Dağı Milli Parkı gibi doğal güzelliklere yakınlık
Gelişmiş sanayi ve tarım altyapısı
Karadeniz’in doğal güzelliklerine yakın konum
Dezavantajları:
Kış aylarında soğuk ve kar yağışlı iklim
Büyük metropollere uzaklık
Kentsel alanlarda trafik sorunu
Özet Bilgiler
| Özellik | Bilgi |
|---|---|
| Adı | Kastamonu Merkez |
| Rakım | Yaklaşık 760 m |
| Nüfus | Yaklaşık 151.500 |
| Posta Kodu | 37000 |
| Alan Kodu | 0366 |
| Plaka Kodu | 37 |
| Öne Çıkanlar | Kastamonu Kalesi, Nasrullah Camii, Arkeoloji Müzesi, Ilgaz Dağı Milli Parkı |
| Ulaşım | Havayolu (KFS), karayolu, otobüs |
VIP transfer hizmeti
Kastamonu Merkez İlçe için OnyHub üzerinden onaylı acentelerle VIP transfer rezervasyonu oluşturabilirsiniz. Kastamonu. ilçe merkezi noktasını kalkış veya varış olarak seçip fiyat talep edin; tutar teklif sonrası netleşir.
Konum
Yakındaki noktalar
Kullanılabilen araçlar
Ekonomi Sedan3 yolcu · 2 bagaj
Business Sedan4 yolcu · 3 bagaj
SUV5 yolcu · 4 bagaj
Minivan6 yolcu · 4 bagaj
VIP Minivan6 yolcu · 6 bagaj
Lüx Van6 yolcu · 6 bagaj
VIP Sedan3 yolcu · 3 bagaj
VIP Transfer Avantajları
Net Fiyat, Sürpriz Yok
Acentelerden gelen teklifler doğrultusunda önceden bilirsiniz. Gizli ücret yok, net tutar.
Onaylı ve Güvenilir Acenteler
Tüm iş ortaklarımız yetki belgeleri kontrol edilmiş, onaylı acentelerdir.
Güvenli Ödeme Altyapısı
Ödemeniz rezervasyon boyunca koruma altında. Güvenle ödeyin.
Ücretsiz İptal Hakkı
Belirlenen süre içinde ek ücret ödemeden iptal edebilirsiniz.
Anlık Rezervasyon Takibi
Size özel takip koduyla durumunuzu istediğiniz an sorgulayın.
7/24 Destek Hattı
Rezervasyon öncesi ve transfer süresince yanınızdayız.
Sıkça sorulan sorular
- Kastamonu Merkez İlçe VIP transfer hizmeti var mı?
- Evet. Kastamonu Merkez İlçe noktasında özel araçla VIP transfer hizmeti sunulmaktadır. Transfer seçenekleri seyahat tarihi, yolcu sayısı ve seçilen hizmete göre rezervasyon sırasında görüntülenebilir.
- Kastamonu Merkez İlçe noktasından yakındaki havalimanlarına VIP transfer var mı?
- Evet. Kastamonu Merkez İlçe noktasına yakındaki havalimanlarından (KFS Kastamonu Havalimanı, ESB Esenboğa Uluslararası Havalimanı) VIP transfer hizmeti sunulmaktadır.
- Kastamonu Merkez İlçe'ye VIP transfer ücreti nedir?
- Kastamonu Merkez İlçe'ye VIP transfer ücreti kalkış noktası, seçilen araç ve rezervasyon bilgilerine göre netleşir; ödeme onayınızdan sonra alınır.
- KFS Kastamonu Havalimanı ile Kastamonu Merkez İlçe arası kaç km?
- KFS Kastamonu Havalimanı ile Kastamonu Merkez İlçe arasındaki yaklaşık mesafe ~3 km. Gerçek yol mesafesi güzergâha göre değişebilir.
- KFS Kastamonu Havalimanı'dan Kastamonu Merkez İlçe'ye transfer ne kadar sürer?
- Kesin süre özellikle trafik koşullarına bağlıdır. Saat dilimi, hava durumu ve yol durumuna göre değişir; net süre rezervasyon sırasında ve transfer gününde netleşir.
- Kastamonu Merkez İlçe'ye nasıl gidilir?
- Kastamonu Merkez İlçe'ye özel araçla VIP transfer ile ulaşım sağlanabilir. Bölgeye KFS Kastamonu Havalimanı üzerinden yaklaşık ~3 km rota ile ulaşılabilir; yolculuk süresi özellikle trafik koşullarına bağlıdır.
- Kastamonu Merkez İlçe VIP transfer rezervasyonu nasıl yapılır?
- Kastamonu Merkez İlçe VIP transfer rezervasyonu OnyHub üzerinden oluşturulabilir. Kalkış noktası, seyahat tarihi, saat, yolcu sayısı ve uygun araç seçildikten sonra rezervasyon detayları ve kesin fiyat görüntülenir.
- Kastamonu Merkez İlçe'ye 7/24 VIP transfer var mı?
- Evet. Kastamonu Merkez İlçe'ye 7/24 VIP transfer hizmeti sunulmaktadır. Transferin müsaitliği seçilen tarih ve saate göre rezervasyon sırasında netleşir.

